Загальні відомості
Вперше Регентське відділення при Одеській Духовній Семінарії було відкрито 1990 року з благословення правлячого архієрея та працями протоієрея Антоніна Дьяковського. Це було перше в Україні училище для підготовки регентів, псаломщиків та церковних співаків. Першими викладачами тут були: завідувач відділення протоієрей Антонін Дьяяковский, архімандрит Нафанаїл (Крикот) – нині ректор Почаївської Духовної Семінарії, ігумен Лазар (Гнатив) – нині викладач Московської Духовної Академії, В. В. Кравченко, Г. С. Шпак Мельник, Н. Л. Мельник. Проіснувавши три роки, у зв’язку із загальноцерковними фінансовими труднощами, 1993 року Регентське відділення було закрито.
2000 року з благословення митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела (Саввіна) та завдяки ініціативі протоієрея Павла Нецвєтаєва (нині завідувача Регентського відділення ОДС) воно відновило підготовку клиросних спеціалістів для Одеської та інших єпархій УПЦ.
Регентське відділення готує регентів церковного хору, уставників та псаломщиків. Понад ці таланти, професійні знання та майстерні вміння клиросних фахівців дозволяють їм, милістю Божою, брати участь в організації стрункого молитовного простору богослужіння, який є осередком духовного життя кожного християнина.
Тільки на Регентському відділенні ОДС вихованки мають можливість вивчати стародавній тип православного співу з тисячолітньою історією: учні знайомляться з гаковою нотацією 17-18 століть та навчаються співати за цією нотацією літургію знаменного розспіву. У процесі цієї роботи їм відкривається зовсім інший світ церковно-співочої культури, корінням своїм пов’язаної з православним Сходом. Кожна служба знаменним розспівом по гаках стає для вихованок святом.
Участь у богослужінні вимагає від кліросних фахівців високого рівня професіоналізму, тому програма навчання включає церковно-співочі та богословські дисципліни.
Церковно-співочі дисципліни – Побут церковного співу, Хорознавство, Методика роботи з хором, Сольфеджіо, Хорова аранжування, Давньоруський богослужбовий спів, Історія богослужбового співу, Читання хорових партитур, Гармонія, Теорія музики.
Усі богословські дисципліни, що викладаються вихованцям регентського відділення, мають пряме відношення до богослужіння та його розуміння.